Jak vyřešit poruchy erekce a ejakulace

Dnes bych se ráda věnovala poruchám erekce a ejakulace u mužů, případně také poruchám orgasmu (nedosahováním orgasmů s partnerkou), jelikož to jsou nejčastější poruchy, s nimiž ke mne muži chodí. Bohužel jak zjišťuji, tak tyto poruchy jsou čím dál častější nejen u starších mužů, ale i u mladých jedincům kteří teprve nedávno začali sexuálně žít. S těmito poruchami pracuji naprosto individuálně (nelze stanovit ihned příčinu) a často za tím vším stojí problémy psychické, tedy na úrovni duše, konkrétněji na úrovni klientova vnímání sexuality.

Odpovědí na tento problém, jak už to tak chodí, je samozřejmě mnoho, bohužel často ani sexuologové si s problémem nevědí rady a nakonec nejčastěji stejně zvolí farmakologickou léčbu, která ni neřeší, pouze potlačuje příznaky. Samozřejmě, pokud je příčina tzv. „nižší“, tj. organická, často na tuto příčinu přijde i sám sexuolog. Nejčastěji se poruchy erekce dostavují při těchto organických obtížích, kterých si bohužel pacient často není sám vědom: vysoký krevní tlak, cévní problémy, nízká hladina mužského hormonu testosteronu, cukrovka, nesprávná životospráva a obezita, alkoholismus, kouření a samozřejmě také různá kombinace léků, které nechtěně erekci potlačují. U potíží s předčasnou ejakulací se pak sexuologové zaměřují nejčastěji na chronický zánět prostaty, zkrácenou uzdičku či genetické faktory (které nejčastěji řeší pomocí znecitlivujících antidepresiv nebo gelů na oddálení ejakulace), ti vědomější pak nabídnou tzv. Kegelovy cviky na posílení tzv. pánevního dna (aplikuje se jak u žen např. při potížích s inkontinencí, tak u mužů při problémech s neschopností udržet ejakulát), případně psychoterapii. Jestliže se problém pak týká spíše samotného a jeho poruch (zejména neschopnosti dosáhnout orgasmu s partnerkou), často odborníci hledají problém opět jen somatický – užívání antidepresiv, které vedou k znecitlivění, poruchy štítné žlázy a samozřejmě také nejrůznější neurologické příčiny. Často však problém opět leží uvnitř naší duše…

Ve své praxi vnímám klienta jako celistvou bytost a často se mi toto nahlížení osvědčilo. Málokdy totiž můžeme příčinu různých sexuálních dysfunkcí svalit pouze na tělesnou, tj. organickou příčinu. Ano, i s tímto jsem se setkala, když mi v nedávné době přišel klient, který si stěžoval na poruchy erekce (a taktéž sexuálního ochladnutí) v souvislosti s prodělaným koronavirem. Většinou však s klienty docházíme k tomu, že je na vině jedna z těchto možných příčin:

– sexuální stereotyp, kdy k sexu přistupujeme jen z hlediska výkonu či touhy po sexuálních vyvrcholení (tedy kdy cesta není cílem, ale cílem je pouze sexuální vyvrcholení). Tady je na místě klienta poučit o tom, že existuje pole neobjevené, tedy sex, o kterém se neučí a který nenajdeme ani v pornu (bohužel ani v tom „female friendly“)

– neuspokojivý vztah s partnerkou (většinou ženino citové i sexuální ochladnutí) či partnerský stereotyp

– závislost na pornu a sexuálních fantaziích (tj. necitlivost tělesná)

– nejrůznější strach a problémy se sebedůvěrou (většinou strach týkající se toho, že se kdysi ojedinělá sexuální dysfunkce bude opět opakovat, ale i další strachy- např. z nechtěného otěhotnění, ze selhání jakožto milence apod.)

– stres, úzkosti, deprese a velké napětí v těle (tj. takové, že klient není schopen vůbec vypnout a je v permanentním „stažení“)

Tyto nejrůznější příčiny se snažím vždy řešit zcela individuálně – většinou je to však skrze dnes čím dál populárnější metodu tantrické celostní smyslné masáže (zejména na závěr intimní masáže nebo také pak tzv. léčení vajry), skrze změnu sexuálních návyků a vnímání sexu, dále doporučuji nejrůznější cviky (jak individuální, tak s partnerkou při souloži) a samozřejmě se často věnuji taktéž terapii klientovy duše, tedy řešením jeho psychických problémů, jestliže je schopen si je vůbec přiznat a zvědomit. Doplňkovou terapií pak jistě mohou být bylinky, těmi se nikdy nic nezkazí 🙂

Příčin sexuálních problémů a dysfunkcí u mužů je samozřejmě mnoho, jak jsem výše popsala, a záleží jen na každém muži, zda chce svůj problém vyřešit, nebo se dál trápit a přihlížet tomu, jak se jeho sexuální problémy s přibývajícím věkem čím dál více prohlubují… Nikdy neexistuje jediné jednoduché řešení a někdy je třeba podstoupit i déle trvající terapii či léčbu. Ze svých vlastních zkušeností však vím, že jestliže klient chce svůj problém opravdu vyřešit a je ochoten aktivně spolupracovat, někdy stačí pouze jediná návštěva, maximálně dvě nebo tři.

Přeji všem mužům, aby si vážili svého sexuálního zdraví a své problémy se snažili řešit ideálně zavčas – čím dříve, tím samozřejmě lépe 🙂