Jak poznat pravou tantrickou masáž a jaký je rozdíl mezi ní a erotickou?

Dost často se ve své praxi setkávám s muži, kteří mi při úvodním pohovoru před samotnou tantrickou masáží tvrdí, že tantrickou masáž již navštívili. A poměrně často se s tím pojí slova jako „noo, bylo to takové divné“, „masérka i masáž byla hodně neosobní“ nebo „nevím no, nemám z toho nejlepší pocit a chtěl bych to zkusit ještě jinde, proto jsem si vybral právě tebe“.

Když se následně těchto mužů ptám, jak samotná tantrická masáž u dané masérky probíhala, dozvím se, že masérka jej ihned položila na lůžko, lehátko nebo matraci a začala klasicky masírovat. Použila pouze své ruce (tudíž vynechala horké ručníčky, kožešinky, peříčka apod.) a na závěr provedla onen „happy end“. Ohledně dechu nic neporadila, žádnou vizualizaci neporadila, zkrátka energeticky vůbec nepracovala. Občas ještě slyším: „Už na počátku z ní vyzařovalo pouze to, abych co nejdříve vypadl“. Na tohle odpovídám velmi jednoduše: „To je mi opravdu líto, ale ačkoliv svou masáž tato masérka pojmenovala jako tantrickou, s tantrickou masáží neměla bohužel vůbec nic společného.“ Klient je následně dost často v údivu nebo si pouze povzdechne a já vysvětluji dál…

Historie erotických masáží asi nejde dost dobře zmapovat, každopádně historie tantrické masáže se začíná odvíjet na konci sedmdesátých let minulého století, kdy zakladatel první německé tantrické školy Andreas Rothe (tzv. Andro) zkomponoval na základě různých fundovaných masážních technik (bioenergetika, thajské masáže, tao masáže, havajské,…) překrásný tantrický masážní rituál pro obdarování a uctění své partnerky. Tento rituál se velmi brzy rozšířil po celém Německu i řadě dalších evropských zemí pod názvem „tantrická masáž„. Také u nás se tantrická masáž stala postupně žádanější a vyhledávanější a okolo roku 2008 nastal u nás hotový boom. Přesto i nadále přetrvává předsudek a tantra masáž je stále zaměňována s masáží erotickou, která nemá u nás zcela jasné pozadí a historii, neboť se nejedná o nějakou konkrétní techniku, ale mnohem více o libovolný masážní postup, jehož jediným cílem je péče (wellness) o klienta s následným vyvrcholením. Dost často se navíc klient může u této masáže masérky na intimních partiích dotýkat nebo s ní jít dokonce do sprchy. Nic podobného není u tantrické masáže přípustné (ano, klient se samozřejmě může masérky občas dotknout na neintimních místech jako je například ruka nebo kotník – to je naopak vítané, neboť jde o projev důvěry).

Intimní dotek masérky není přípustný z toho důvodu, že takový dotek nemusí být masérce v mnohých případech příjemný (tady je ale na míst ocenit upřímnost masérky, která si nehraje, že se jí dotek klienta líbí), ale především z toho důvodu, že u tantrické masáže je jeden zcela dávající a jeden (klient) zcela přijímající. Jestliže někdo tedy dává, není dobré, aby byl v této poměrně na soustředění náročné činnosti rušen, a zároveň je více než přínosné pakliže i přijímající se plně oddá rytmu masáže a rovněž různým typům doteků, ponoří se cele do sebe a vnímá blahodárný a osvěžující vliv masáže. Protože kdyby klientova energie a pozornost neustále proudila k masérce, je více než pravděpodobné, že k žádnému naladění se na sebe a svou energii nedojde.

Velkým rozdílem v pojetí erotické a tantrické masáže je také tzv. rituál ve stoje (některé masážní salóny jej provádějí v sedě nebo dle přání klienta). U klasické erotické masáže vás masérka do masáže ničím neuvede a rovnou vás položí na futon, lehátko či matraci. Kdežto u tantrické masáže se setkáte se zcela jiným přístupem, kdy se na vás masérka skrze rituál nejdříve naladí (a vy na ni) a pokusíte se na chvíli vybudovat atmosféru intimity, společného vyladění se a harmonizace, což je dle mého před samotnou masáží velice důležité.

V neposlední řadě je to také dech, který je klíčovým prvkem právě při tantrické masáži. U erotické masáže se s ním nepracuje vůbec, kdežto pro tantrickou masáž je velmi důležitý. Protože je to právě zejména dech, který pomáhá rozvádět energii z intimních partií do celého těla a který dříve či později může u klienta vyvolat stavy podobné nebo velmi blízké zážitkům celotělového orgasmu (výjimečně se to již může stát při první masáži). Každopádně jestliže klient při masáží dýchá špatně a mělce, je velice pravděpodobné, že stav hlubokého prožitku a zážitku u něj nenastane. Školená masérka je vám v tomto případě tzv. průvodkyní a nemusíte se bát, že by vás dýcháním a celým prožitkem správně neprovedla…

Mezi největší úskalí toho, jak najít opravdu dobrou tantrickou masérku nebo kvalitní tantrický salón, kde si jeho masérky drží standardy kvality, je zejména velká popularita a expanze tantrické masáže obecně (tantrické masérky dnes opravdu rostou jako houby po dešti). Dnes není vůbec složité jít na víkendový kurz, naučit se určitou techniku tantra masáže a tuto techniku bez obměny aplikovat na každém svém klientovi a inkasovat poté od nich nemalé částky peněz. Tantra ovšem není umění, které se lze naučit za tak krátký časový úsek (např. víkend). Tantra je především „životní styl“ a pohled na život a na lidskou sexualitu obecně. Teprve skrze vlastní zkušenosti a zážitky může člověk zrát a měnit se, tedy měnit také svůj pohled na svět a na jeho fungování. A teprve skrze tuto změnu může pak tuto změnu vyvolávat i v ostatních lidech, tedy i klientech či klientkách. Co se však často děje v řadě tantrických salonů (nebo v soukromích privátech) je to, že masérka často pouze formálně naplňuje tantrický rituál a masáž, která poté postrádá obsah a skutečnou lidskou hloubku, neřkuli také jakýkoliv transformační potenciál.

Buďte tedy opravdu opatrní a kvalitní salón nebo masérku si vybírejte nejenom podle zkušeností, ale také třeba podle ceny nebo časové dotace masáže (podezřelé je již bezmála to, že nabízí pouze 60 minutovou masáž, skrze kterou se hlubokého tantrického prožitku sotva kdy nadějete. Určitě se jí také zeptejte na to, zda používá rituál, horké ručníky, kožešinky, peříčka anebo pracuje s dechem. Všechno toto by vám mělo správně napovědět, zda jste na tom pravém místě 🙂